Sveikatos samprata
Sveikata – tai visiškos fizinės, psichinės, socialinės, protinės ir dvasinės gerovės būsena, o ne vien ligos ar negalios nebuvimas .
Geros sveikatos komponentai :
Fizinė sveikata – kai visos sistemos funkcionuoja be sutrikimų .
Psichinė (emocinė) sveikata – kai žmogus moka džiaugtis, liūdėti, priimti sprendimus ir už juos atsakyti, reikšti emocijas .
Socialinė sveikata – santykiai, bendravimas su kitais žmonėmis .
Protinė sveikata – gebėjimas mąstyti, atlikti protinio mąstymo reikalaujančias užduotis .
Dvasinė sveikata – gyvenimo patirtis, žmogaus pasaulėžiūra, tai kuo jis tiki, kaip išgyvena .
Svarbiausi sveikatą apibūdinantys kriterijai :
- Amžiaus atitikimas, harmoningas vystymasis .
- Teisingai funkcionuojantys organai .
- Nesirgimas lėtinėmis ligomis .
- Organizmo atsparumas .
SVEIKATĄ LEMIANTYS VEIKSNIAI
Genetinis pagrindas – 20 proc. (paveldimų ligų yra daug, jos išgydomos retai)
Elgesys – 50 ir daugiau proc. (žmogaus gyvensena priklauso nuo biologinių, socialinių bei kultūrinių veiksnių ir formuojasi veikiama socialinės aplinkos, bendraujant su tėvais ir kitais šeimos nariais, aplinkiniais žmonėmis .
Sveika gyvensena – kasdieninis gyvenimo būdas, kuris stiprina ir tobulina rezervines organizmo galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, gerinti savo sveikatą . Sveikos gyvensenos veiksniai : sveika mityba, optimalus fizinis aktyvumas ir grūdinimasis, racionali darbo ir poilsio kaita, asmens higiena ir kūno priežiūra, psichoemocinis stabilumas, sveikos ir saugios aplinkos kūrimas, žalingų įpročių atsisakymas).
Aplinka – 20 proc. (blogos fizinės aplinkos sąlygos : užterštas oras, vanduo, dirvožemis, maisto produktai ; prastos šeimos gyvenimo sąlygos, žemas išsilavinimas, menkos pajamos, nepalanki fizinė ir psichologinė aplinka mokykloje daro neigiamą įtaką žmogaus sveikatai) .
Medicinos lygis – 8 – 10 proc. (medicina nustato ligas ir jas gydo, tačiau vis daugiau dėmesio skiriama ligų profilaktikai ir sveikatos stiprinimui į pirmą vietą iškeliant sveikos gyvensenos ugdymą).
ŠIUOLAIKINĖS LIETUVOS GYVENTOJŲ SVEIKATOS PROBLEMOS
Dabartiniu metu yra kuriamos naujos technologijos, todėl pakito visa mus supanti aplinka ir organizmai . Vienas iš pagrindinių pakitimų yra akceleracija . Jaunuoliai greičiau subręsta, didėja lytinis potraukis . Svarbi gyventojų sveikatos problema yra AIDS, kuri plinta ne tik lytiniu keliu, bet ir užsikrečiama ligoninėje, nes nesilaikoma higienos normų . Svarbi problema narkotikų vartojimas, kuriuos vartoja labai daug jaunų žmonių . Narkotinėms medžiagoms priklauso alkoholio vartojimas ir rūkymas . Prie jų priprantama, kai mažėja poveikis, reikia didinti dozes . Dar didesne problema tampa psichinės sveikatos sutrikimai . Jaunimo tarpe labiausiai pasitaikančios neurozės ir psichozės . Esant dideliam informacijos srautui, intensyviam, neramiam gyvenimo būdui, profesinei konkurencijai – dažnos depresijos, nuolatiniai stresai .
Sveikatos sutrikimams įtakos turi ir aplinkos užterštumas . Dažnos taip vadinamos profesinės ligos, kurių turi net mokiniai .
Dažniausiai pasitaikantys sutrikimai :
- Kvėpavimo takų ligos
- Akių ir jų priedų ligos
- Traumos ir pasinuodijimai
- Ausų ligos
- Infekcinės, parazitinės ligos
- Virškinimo ligos
- Kaulų raumenų ligos
- širdies kraujagyslių ligos, piktybiniai navikai .