Antsvorio rizika

Nutukimo padarinių yra daug, kurie gali pakankamai rimtai sutrikdyti sveikatą. Nutukimas dar kitaip vadinamas šio amžiaus epidemija. Sutrinka organizmo funkcijos, išsivysto kvėpavimo nepakankamumas. Diafragma pakeliama labai aukštai, dūstama. Beveik neįmanoma judant (o judėjimas būtinas) „deginti“ kalorijų bei riebalų. Padidėja kraujospūdis, atsiranda širdies ir kraujagyslių patologijų. Greitai vystosi aterosklerozė. Nusilpsta širdis, vystosi infarktai, insultai. Ir, žinoma, nejautrumas insulinui. Pasekmė – cukrinis diabetas. Smegenyse esantis kvėpavimo centras tampa nejautrus, miegant kvėpavimas stoja, organizme kaupiasi anglies dvideginis. Dėl per didelės kūno masės pakenkiami sąnariai, susidaro vadinamųjų druskų. Virškinimo sistemos organuose, dažniausiai tulžies pūslėje, atsiranda akmenų. Padidėja rizika susirgti vėžiu. Moterų organizme padaugėja moteriškų hormonų – estrogenų, susidaro sąlygos atsirasti gimdos gleivinės, krūties vėžiui. Nuolatinis vidurių užkietėjimas sudaro sąlygas vystytis žarnyno patologijai. O dar psichologinis diskomfortas dėl kitų požiūrio, menkos fizinės galimybė.

Nutukimas riziką staigiai mirti nuo širdies kraujagyslių ligų padidina 2,8 karto, o insulto – 2 kartus. Kuo didesnis KMI, tuo didesnė rizika susirgti ar mirti. Pavyzdžiui, jeigu KMI siekia 32, stenokardijos rizika padidėja 6 kartus. O 30 kūno masės indeksą Lietuvoje turi labai daug žmonių. Nutukimas yra svarbiausias antro tipo diabeto išsivystymo veiksnys. Šio tipo diabetu serga apie 90% visų diabetu sergančių ligonių. 1997 metų duomenimis, 80 – 90% ligonių, sergančių antro tipo diabetu, yra nutukę. Dėl diabeto šiems žmonėms pakenkiami inkstai, pėdos, kiti organai. Nutukimas gali pakenkti visiems organams: širdžiai, plaučiams, kasai, tulžies pūslei ir kt. Dėl nutukimo gali būti paralyžiuotas žmogaus intymus gyvenimas. Neretai dėl per didelio svorio atsisakoma pacientams persodinti susidėvėjusius .Nutukimas gali suaktyvinti kai kurių ligu paveldėjimą. Ypač cukrinis diabetes ir hipertonija yra labai priklausomos nuo paveldimumo ir yra sukeliamos antsvorio arba nutukimo. Šios ligos priklauso prie aterosklerozės ir iš jos kylančių ligų (insulto, infarkto ir t.t.), vadinamųjų „pirminių rizikos faktorių. Jau pagal garsųjį patologą Lincbachą reikia turėti omenyje šias aterosklerozės atsiradimo aplinkybes: į senatvę aterosklerozė didėja; vyrų ji esti ankstyvesnė ir stipresnė negu moterų; sklerozę greitina padidėjęs kraujospūdis; žmonių, kurių apkūnumos indeksas didelis, ji esti ankstyvesnė ir stipresnė negu turinčių mažesnį indeksą; aterosklerozę skatina tam tikri medžiagų apykaitos sutrikimai (pvz.: cukrinis diabetes, riebalų apykaitos ligos); nemažą reikšmę turi paveldėtas kraujospūdis ir kūno sudėjimas.

Nuolat pabrėžiama, kad yra ne viena, o daugiau aterosklerozės priežasčių. Apkūnumas, ko gero, turi įtakos tik stipresniam aterosklerozės reiškimuisi.

Taigi, esant nutukimui, padidėja rizika susirgti įvairiomis ligomis.